1450_600_slider-sanktuarium03.jpg
1450_600_slider-sanktuarium01.jpg
SANKTUARIUM DZIECI FATIMSKICH.jpg
Plakat A3 ze spadami 3mm Sanktuarium Dzieci Fatimskich 2025 Archidieciezjalna Pielgrzymka Dzieci 2025.png
previous arrow
next arrow
Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Uroczystość nałożenia złotej korony i różańca na Figurę Matki Bożej Pani Fatimskiej w parafii św. Tomasza Apostoła w Szczecinie – Załomiu 03 X 2009 r.

koronacja

03 X 2009 r. o godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której J.E. ks. abp Andrzej Dzięga ukoronował Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figurę przywiózł do parafii ks. proboszcz Marek Maciążek z Fatimy w 2005 roku. Figura została poświęcona 13 X 2005 r. podczas mszy św. w Fatimie przez ks. kardynała Carlosa Amigo Vallejo z Sewilli i dotknięta o cudowną Figurę Fatimską. Od 2006 r. parafianie zaczęli zbierać złoto na koronę i różaniec dla Matki Bożej. W 2008 roku ks. abp Zygmunt Kamiński zwrócił się z prośbą do Ojca Św. Benedykta XVI o specjalne błogosławieństwo i poświęcenie korony i różańca w Rzymie. To historyczne wydarzenie miało miejsce 08 X 2008 r. na Placu św. Piotra. Papież powiedział wtedy: „Witam pielgrzymów ze Szczecina, który przygotowują się do koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam nas tu obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce…”

Te słowa stały się inspiracją do przygotowania uroczystości koronacyjnej. Parafianie rozpoczęli duchowe przygotowania. Rozpoczęły się misje prowadzone przez ojców franciszkanów, 40 dni postu o chlebie i wodzie od 24 VIII 2009, powstała wspólnota Nieustającego Różańca, kontynuowano codzienną modlitwę różańcową w intencji dobrego przygotowania i przebiegu koronacji. Do modlitwy codziennej włączyły się dzieci i młodzież z parafii.

Ks. abp Andrzej Dzięga wyznaczył datę uroczystości. Przypadła ona na pierwszą sobotę października. Parafianie bardzo sumiennie przygotowali się do tego ważnego dnia. Od godz. 10.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, o godz. 12.00 Anioł Pański i towarzyszące wołanie o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, który, jak podkreślił Pasterz Diecezji, swoim pontyfikatem i osobistą pobożnością maryjną był ściśle związany z przesłaniem fatimskim. – „Jest w tym dzisiejszym wydarzeniu obecny cały pontyfikat Jana Pawła II, z którego wyrasta szczególne, nowe odczytanie fatimskiego orędzia i fatimskiej nadziei. To jest nadzieja dla dzisiejszego świata, ubogiego, bez wiary, ubogiego w miłość rodzinną, ubogiego w jedność międzyludzką; nadzieja, którą daje Maryja” - mówił ks. abp Andrzej Dzięga. Po tej modlitwie odbyła się procesja z Figurą na plac osiedla Kasztanowego, uroczysta msza św. koncelebrowana przez samego Metropolitę w obecności ks. abpa Mariana Przykuckiego i ks. bpa Grzegorza Kaszaka, który wygłosił kazanie okolicznościowe, w którym apelował do polityków, aby „nie wprowadzać do ustawodawstwa, nie wprowadzać w życie Narodu tego, co obraża Boga” – odnosiło się to do kwestii legalizacji w Polsce zapłodnienia in vitro.  „To technika, która obraża Boga, jest przeciwko Jego mądrości, przeciwko Jego prawu” – przypomniał kaznodzieja. Nie zabrakło podczas uroczystości licznego grona kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz innych diecezji. Cała uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Po uroczystości rozpoczęły się występy artystyczne zespołu „Arka Noego” i Tomasza Kamińskiego.

W pamięci wszystkich licznie zebranych czcicieli Matki Bożej Fatimskiej na długo pozostanie zarówno bogata liturgia, której ważnym elementem było wręczenie przez złotników szczerozłoto – srebrnego kielicha, przedstawiającego objawienie fatimskie z 1917 roku, a zaprojektowanego przez Ryszarda Marczaka, jak i śpiew Ave Maria w wykonaniu pani Ewy Filipowicz – Kosińskiej, rozdanie chlebów podczas dziękczynienia jako gestu jednoczącego wszystkich wiernych, wypuszczenie baloników przez dzieci i wręczenie księżom róż z okazji Roku Kapłańskiego. Trzystumetrowy dywan z kwiatów dla Matki Bożej dopełniał obraz tej podniosłej uroczystości. Wszyscy uczestnicy Liturgii otrzymali ciepły posiłek. Pamiętano także, aby się nim podzielić, tak jak chlebem, z potrzebującymi, więc zawieziono zupę i bigos do ludzi bezdomnych w centrum Szczecina.

Całą uroczystość można odsłuchać w Radiu Maryja - http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=18394