Fatima info

Fatima

Dowiedz się więcej

Kancelaria informacje

Kancelaria parafialna

Prosimy o indywidualny kontakt telefoniczny
kom. 501 082 510

Kancelaria informacje

Kontakt

Zadzwoń do nas w sprawie pielgrzymki
kom. 501 082 510

Uroczystość nałożenia złotej korony i różańca na Figurę Matki Bożej Pani Fatimskiej w parafii św. Tomasza Apostoła w Szczecinie – Załomiu 03 X 2009 r.

koronacja

03 X 2009 r. o godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której J.E. ks. abp Andrzej Dzięga ukoronował Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figurę przywiózł do parafii ks. proboszcz Marek Maciążek z Fatimy w 2005 roku. Figura została poświęcona 13 X 2005 r. podczas mszy św. w Fatimie przez ks. kardynała Carlosa Amigo Vallejo z Sewilli i dotknięta o cudowną Figurę Fatimską. Od 2006 r. parafianie zaczęli zbierać złoto na koronę i różaniec dla Matki Bożej. W 2008 roku ks. abp Zygmunt Kamiński zwrócił się z prośbą do Ojca Św. Benedykta XVI o specjalne błogosławieństwo i poświęcenie korony i różańca w Rzymie. To historyczne wydarzenie miało miejsce 08 X 2008 r. na Placu św. Piotra. Papież powiedział wtedy: „Witam pielgrzymów ze Szczecina, który przygotowują się do koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam nas tu obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce…”

Te słowa stały się inspiracją do przygotowania uroczystości koronacyjnej. Parafianie rozpoczęli duchowe przygotowania. Rozpoczęły się misje prowadzone przez ojców franciszkanów, 40 dni postu o chlebie i wodzie od 24 VIII 2009, powstała wspólnota Nieustającego Różańca, kontynuowano codzienną modlitwę różańcową w intencji dobrego przygotowania i przebiegu koronacji. Do modlitwy codziennej włączyły się dzieci i młodzież z parafii.

Ks. abp Andrzej Dzięga wyznaczył datę uroczystości. Przypadła ona na pierwszą sobotę października. Parafianie bardzo sumiennie przygotowali się do tego ważnego dnia. Od godz. 10.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, o godz. 12.00 Anioł Pański i towarzyszące wołanie o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, który, jak podkreślił Pasterz Diecezji, swoim pontyfikatem i osobistą pobożnością maryjną był ściśle związany z przesłaniem fatimskim. – „Jest w tym dzisiejszym wydarzeniu obecny cały pontyfikat Jana Pawła II, z którego wyrasta szczególne, nowe odczytanie fatimskiego orędzia i fatimskiej nadziei. To jest nadzieja dla dzisiejszego świata, ubogiego, bez wiary, ubogiego w miłość rodzinną, ubogiego w jedność międzyludzką; nadzieja, którą daje Maryja” - mówił ks. abp Andrzej Dzięga. Po tej modlitwie odbyła się procesja z Figurą na plac osiedla Kasztanowego, uroczysta msza św. koncelebrowana przez samego Metropolitę w obecności ks. abpa Mariana Przykuckiego i ks. bpa Grzegorza Kaszaka, który wygłosił kazanie okolicznościowe, w którym apelował do polityków, aby „nie wprowadzać do ustawodawstwa, nie wprowadzać w życie Narodu tego, co obraża Boga” – odnosiło się to do kwestii legalizacji w Polsce zapłodnienia in vitro.  „To technika, która obraża Boga, jest przeciwko Jego mądrości, przeciwko Jego prawu” – przypomniał kaznodzieja. Nie zabrakło podczas uroczystości licznego grona kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz innych diecezji. Cała uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Po uroczystości rozpoczęły się występy artystyczne zespołu „Arka Noego” i Tomasza Kamińskiego.

W pamięci wszystkich licznie zebranych czcicieli Matki Bożej Fatimskiej na długo pozostanie zarówno bogata liturgia, której ważnym elementem było wręczenie przez złotników szczerozłoto – srebrnego kielicha, przedstawiającego objawienie fatimskie z 1917 roku, a zaprojektowanego przez Ryszarda Marczaka, jak i śpiew Ave Maria w wykonaniu pani Ewy Filipowicz – Kosińskiej, rozdanie chlebów podczas dziękczynienia jako gestu jednoczącego wszystkich wiernych, wypuszczenie baloników przez dzieci i wręczenie księżom róż z okazji Roku Kapłańskiego. Trzystumetrowy dywan z kwiatów dla Matki Bożej dopełniał obraz tej podniosłej uroczystości. Wszyscy uczestnicy Liturgii otrzymali ciepły posiłek. Pamiętano także, aby się nim podzielić, tak jak chlebem, z potrzebującymi, więc zawieziono zupę i bigos do ludzi bezdomnych w centrum Szczecina.

Całą uroczystość można odsłuchać w Radiu Maryja - http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=18394

Słowa Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do naszej Parafii na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
08 październik 2008 r.

 

Transmisja Radia Maryja z Mszy św. koronacyjnej w naszej parafii.
3 październik 2009 r.

 

Homilia J.E. Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka - ordynariusza sosnowieckiego podczas Uroczystości Nałożenia złotej korony i różańca na Figurę Matki Bożej Fatimskiej w naszej parafii.
03 październik 2009 r.

 
 

Sakramenty
- formalności do spełnienia -

  • Zgłoszenie może dokonać tylko i wyłącznie Rodzic dziecka, będący naszym parafianinem (z innej parafii wymagane jest zezwolenie od księdza z parafii zgłaszającego). Należy przedstawić do wglądu Akt Urodzenia dziecka. Należy uczestniczyć w nauce przedchrzcielnej dla Rodziców oraz Rodziców Chrzestnych. Rodzice Chrzestni nie będący naszymi parafianami winni przedłożyć zezwolenie z parafii do której należą. Należy przedstawić zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary.
  • Należy przedstawić Metrykę chrztu dziecka.
  • Należy przedstawić: Metrykę Chrztu, Zaświadczenie o uczestnictwie w katechizacji szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji, w przypadku osób starszych należy przedstawić świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.
  • Należy przedstawić: Świadectwo Chrztu (wypisane w ostatnim półroczu), spisanie protokołu przedślubnego z ustaleniem daty i godziny zawarcia związku małżeńskiego, dowody osobiste, – świadectwa katechizacji, świadectwa bierzmowania, zaświadczenia o uczestnictwie w katechizacji przedmałżeńskiej, wygłoszenie zapowiedzi w swoich parafiach, zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne, gdy małżonkowie chcą, by ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne, tzw. Ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
  • Zgłaszając pogrzeb należy przynieść akt zgonu. W przypadku osoby zmarłej pochodzącej z innej parafii należy dostarczyć zgodę Proboszcza miejsca.

Youtube Widget Slider