1450_600_slider-sanktuarium03.jpg
1450_600_slider-sanktuarium01.jpg
previous arrow
next arrow
Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Uroczystość nałożenia złotej korony i różańca na Figurę Matki Bożej Pani Fatimskiej w parafii św. Tomasza Apostoła w Szczecinie – Załomiu 03 X 2009 r.

koronacja

03 X 2009 r. o godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której J.E. ks. abp Andrzej Dzięga ukoronował Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figurę przywiózł do parafii ks. proboszcz Marek Maciążek z Fatimy w 2005 roku. Figura została poświęcona 13 X 2005 r. podczas mszy św. w Fatimie przez ks. kardynała Carlosa Amigo Vallejo z Sewilli i dotknięta o cudowną Figurę Fatimską. Od 2006 r. parafianie zaczęli zbierać złoto na koronę i różaniec dla Matki Bożej. W 2008 roku ks. abp Zygmunt Kamiński zwrócił się z prośbą do Ojca Św. Benedykta XVI o specjalne błogosławieństwo i poświęcenie korony i różańca w Rzymie. To historyczne wydarzenie miało miejsce 08 X 2008 r. na Placu św. Piotra. Papież powiedział wtedy: „Witam pielgrzymów ze Szczecina, który przygotowują się do koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam nas tu obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce…”

Te słowa stały się inspiracją do przygotowania uroczystości koronacyjnej. Parafianie rozpoczęli duchowe przygotowania. Rozpoczęły się misje prowadzone przez ojców franciszkanów, 40 dni postu o chlebie i wodzie od 24 VIII 2009, powstała wspólnota Nieustającego Różańca, kontynuowano codzienną modlitwę różańcową w intencji dobrego przygotowania i przebiegu koronacji. Do modlitwy codziennej włączyły się dzieci i młodzież z parafii.

Ks. abp Andrzej Dzięga wyznaczył datę uroczystości. Przypadła ona na pierwszą sobotę października. Parafianie bardzo sumiennie przygotowali się do tego ważnego dnia. Od godz. 10.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, o godz. 12.00 Anioł Pański i towarzyszące wołanie o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, który, jak podkreślił Pasterz Diecezji, swoim pontyfikatem i osobistą pobożnością maryjną był ściśle związany z przesłaniem fatimskim. – „Jest w tym dzisiejszym wydarzeniu obecny cały pontyfikat Jana Pawła II, z którego wyrasta szczególne, nowe odczytanie fatimskiego orędzia i fatimskiej nadziei. To jest nadzieja dla dzisiejszego świata, ubogiego, bez wiary, ubogiego w miłość rodzinną, ubogiego w jedność międzyludzką; nadzieja, którą daje Maryja” - mówił ks. abp Andrzej Dzięga. Po tej modlitwie odbyła się procesja z Figurą na plac osiedla Kasztanowego, uroczysta msza św. koncelebrowana przez samego Metropolitę w obecności ks. abpa Mariana Przykuckiego i ks. bpa Grzegorza Kaszaka, który wygłosił kazanie okolicznościowe, w którym apelował do polityków, aby „nie wprowadzać do ustawodawstwa, nie wprowadzać w życie Narodu tego, co obraża Boga” – odnosiło się to do kwestii legalizacji w Polsce zapłodnienia in vitro.  „To technika, która obraża Boga, jest przeciwko Jego mądrości, przeciwko Jego prawu” – przypomniał kaznodzieja. Nie zabrakło podczas uroczystości licznego grona kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz innych diecezji. Cała uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Po uroczystości rozpoczęły się występy artystyczne zespołu „Arka Noego” i Tomasza Kamińskiego.

W pamięci wszystkich licznie zebranych czcicieli Matki Bożej Fatimskiej na długo pozostanie zarówno bogata liturgia, której ważnym elementem było wręczenie przez złotników szczerozłoto – srebrnego kielicha, przedstawiającego objawienie fatimskie z 1917 roku, a zaprojektowanego przez Ryszarda Marczaka, jak i śpiew Ave Maria w wykonaniu pani Ewy Filipowicz – Kosińskiej, rozdanie chlebów podczas dziękczynienia jako gestu jednoczącego wszystkich wiernych, wypuszczenie baloników przez dzieci i wręczenie księżom róż z okazji Roku Kapłańskiego. Trzystumetrowy dywan z kwiatów dla Matki Bożej dopełniał obraz tej podniosłej uroczystości. Wszyscy uczestnicy Liturgii otrzymali ciepły posiłek. Pamiętano także, aby się nim podzielić, tak jak chlebem, z potrzebującymi, więc zawieziono zupę i bigos do ludzi bezdomnych w centrum Szczecina.

Całą uroczystość można odsłuchać w Radiu Maryja - http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=18394