Parafia pw św. Tomasza Apostoła

W naszej parafii zrodziła się nowa inicjatywa duszpasterska ogłoszona przez ks. Proboszcza. Jest nią katecheza formacyjna dzieci. Trzeba przyznać, że pomysł nie należy do nowych, bo w historii Kościoła taka forma była realizowana przez długie lata. Wielu starszych parafian pamięta jeszcze swoją katechezę w budynkach kościelnych. Natomiast, kiedy katecheza wróciła do szkół i wpisała się w program edukacyjny placówki oświatowej, spotkania przy parafii zostały zaprzestane. Dlaczego warto do nich powrócić? 

C. Faucher przypomniał, że misją katechezy jest „przebudzenie, rozpoczęcie lub kształcenie ustawiczne (permanentne) wiary”, a Ks. prof. M. Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znany katechetyk, wspomniał w jednym ze swoich wystąpień: „W Polsce ciężar katechezy przesunął się na środowisko szkolne. Dziś rodzi się prawdziwa konieczność ożywiania wspólnot parafialnych jako środowisk katechetycznych. To zadanie stojące przed parafią jest bezdyskusyjne, gdy weźmiemy pod uwagę sytuację rodzin, w których przekaz wiary i zasad moralnych uległ wyraźnemu załamaniu lub przerwaniu. Tym większe są dzisiaj zadania stojące przed katechizacją dzieci”.
Wiemy doskonale, że Matka Boża z Fatimy wybrała dzieci do przekazania światu orędzia fatimskiego. To właśnie Franciszek, Łucja i Hiacynta przez kolejne objawienia otrzymywały przekaz katechetyczny. Maryja wyjaśniała im najważniejsze prawdy chrześcijańskiej wiary, zachęcała do praktyk pobożnościowych i uczyła modlitwy. To zaangażowanie w przekaz katechetyczny „Pani z nieba”, chce kontynuować współcześnie ks. Proboszcz. Już w 2017 r. przeżywać będzie setną rocznicę objawień z portugalskiej wioski. Ta rocznica mobilizuje do wysiłku, szczególnie, że nasz budujący się kościół, ma otrzymać wezwanie dzieci fatimskich.

Tematy katechezy przy parafii opracowuje ks. Paweł, a do ich realizacji z godnym podziwu zaangażowaniem włączyły się panie z naszego przedszkola i szkoły. Cały zespół pedagogiczny przygotowuje się do katechezy. Wszyscy starają się, aby była ona jak najlepiej przygotowana i pobudziła dzieci do przeżywania wiary i zrozumienia sakramentów świętych. Nie brakuje w trakcie spotkań dyskusji, zabawy, śpiewów i oczywiście czegoś słodkiego. O to ostatnie zabiega zawsze ks. Proboszcz, bo wie, że dzieci lubią smakołyki. Sam przecież kiedyś był dzieckiem i wielokrotnie wspomina, że pamięta jak sam otrzymywał cukierki od swojego księdza.
Cieszyć się trzeba, że liczna grupa dzieci przychodzi do kościoła na swoją katechezę. Praca przebiega w grupach, odpowiednich do wieku dzieci. Oprócz przekazywanych treści jest jeszcze uroczyste błogosławieństwo i modlitwa. Wierzymy, że te spotkania zaowocują w przyszłości i wpiszą się w stałą praktykę duszpasterską parafii.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Tomasza Apostoła
Osiedle Kasztanowe 85
70-895 Szczecin

I Ty też możesz wesprzeć budowę jedynego Sanktuarium Dzieci Fatimskich na świecie z wierną repliką kaplicy fatimskiej

BANK SPÓŁDZIELCZY GOLENIÓW ODDZIAŁ MASZEWO
NR KONTA 12 9375 1054 6804 7193 2000 0010

Projekt strony: MDA Promotion