Parafia pw św. Tomasza Apostoła

W pierwszą sobotę października podczas Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 12.00, Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga przekazał parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie dekret ustanwiający w tym miejscu Sanktuarium Dzieci Fatimskich. „Przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego - za aprobatą Ordynariusza miejscowego - pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności" (kan 1230).

Fatima, od blisko stu lat zawiera w sobie prostotę i emanuje pięknem współczującej miłości Boga. To, co najbardziej przyciąga wiernych do tego maryjnego sanktuarium, to przesłanie nadziei. Nieocenioną rolę w tym przesłaniu odgrywają błogosławieni pastuszkowie – Hiacynta, Franciszek oraz służebnica Boża s. Łucja.

Szczecin, parafia św. Tomasza Ap stały się kolejnym takim miejscem w naszej archidiecezji, dokąd udają się wierni, by czcić Matkę Bożą fatimską i dzieci fatimskie. Pobożność ta wzrosła niepomiernie w ostatnich latach, szczególnie w związku z przygotowaniem złotej korony i perłowego różańca dla poświęconej przez J. E. kard. Carlosa Amigo Vallejo z Sewilii figury Pani z Fatimy.

Papież Benedykt XVI 08 października 2008 r. na Placu św. Piotra w Rzymie pobłogosławił koronę i różaniec oraz wypowiedział publicznie przesłanie: „Pozdrawiam Polaków. Witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam was tu obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Dnia 09 września 2012 r. podczas nabożeństwa fatimskiego J. E. Ks. Bp Antonio Marto – biskup Fatimy uroczyście wprowadził relikwie Dzieci Fatimskich do parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania tej kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i Dzieci Fatimskich.

Przychylając się do prośby ks. kanonika Marka Maciążka, proboszcza parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie oraz obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, szczególnie etap prac i kończącej się budowy wiernej kopii kaplicy fatimskiej we wnętrzu kościoła, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga uważał to za wystarczające i uroczyście ogłosił podczas Mszy Św. 04 października 2014 r. parafię św. Tomasza Ap, pierwszym na świecie SANKTUARIUM DZIECI FATIMSKICH.

Ks. dr Paweł Płaczek

Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Tomasza Apostoła
Osiedle Kasztanowe 85
70-895 Szczecin

I Ty też możesz wesprzeć budowę jedynego Sanktuarium Dzieci Fatimskich na świecie z wierną repliką kaplicy fatimskiej

BANK SPÓŁDZIELCZY GOLENIÓW ODDZIAŁ MASZEWO
NR KONTA 12 9375 1054 6804 7193 2000 0010

Projekt strony: MDA Promotion